Warsztaty gitarowe z Robertem Kordylewskim na Music Lab 2014

W sobotę, 25.10.2014, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi. W większości byli to mężczyźni, choć nie brakowało też kobiet i młodzieży. Nie zatrzymał ich tłok towarzyszący premierowym prezentacją gier, żołnierze imperium rodem z Gwiezdnych Wojen, ani skąpo odziane hostessy targów „PGA”. Nie przykuły ich uwagi fruwające pod sufitem modele samolotów z targów „Hobby”, ani wystawy egzotycznych kotów z targów „Aqua & Zoo”. Wszyscy kierowali się prosto do stoiska Wydawnictwa Muzycznego ABSONIC, w hali 5a goszczącej targi „MUSIC LAB”, gdzie odbywały się warsztaty z Robertem Kordylewskim.

Temat warsztatów „Jaką gitarę wybrać”. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz portalu Gitarzysci.pl wstęp na te zajęcia był wolny.

IMG_1572

Mnie osobiście bardzo zaciekawiło w jakiej formie odbędzie się ta prelekcja, skoro tylko nieliczni przybyli z własnymi instrumentami. Czy będzie to tylko teoretyczny wykład? Okazało się, że Robert Kordylewski, mistrz gitarowej improwizacji, postawił na improwizację także podczas warsztatów. Nie oznaczało to jednak braku przygotowania – wręcz przeciwnie, oznaczało to gotowość odpowiedzenia na każde zadane pytanie, a pytania od uczestników pojawiły się szybko i w dużej ilości. Gitarzyści opowiadali o już posiadanych instrumentach. Opisywali ich zalety oraz wady, prosząc jednocześnie prowadzącego o porady, jak wyeliminować te ostanie. W pytaniach nawiązywali też do fachowych artykułów z czasopisma TOPGUITAR.

Następnego dnia, w niedzielę, odbyły się warsztaty o tematyce „Gitara solo i w zespole”. Robert Kordylewski wyjaśnił między innymi, jak istotną rolę, zarówno w grze solowej jak i zespołowej, spełnia artykulacja i akcentowanie. Omówił też na kilku przykładach, jak gitarzysta może scementować zespół i kierować jego grą. Tematyka warsztatów z dnia poprzedniego odbiła się takim echem, że na zajęciach pojawiły się nowe osoby, a w dyskusji po ich zakończeniu powrócił temat wyboru i regulacji instrumentu.

Podczas zajęć Robert korzystał z gitary Martinez MSCC 12 RS oraz Maetsro Omega udostępnioenych przez firmę INTERTON. Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali struny Elixir Strings ufundowane prze FIRMĘ MUZYCZNĄ. Po zakończonych warsztatach, w ramach rozrywki, Robert Kordylewski wymyślił jeszcze kilka aranżacji na Bum Bum Rurki® (Boomwhackers®). Już nie mogę doczekać się, kiedy znów będę miał przyjemność uczestniczyć w warsztatach  rowadzonych przez tego doświadczonego i wszechstronnego gitarzystę!

IMG_1827

Grzegorz Templin / Wydawnictwo Muzyczne ABSONIC

 

Robert Kordylewski

Robert Kordylewski – gitarzysta, wokalista i kompozytor. Gra na gitarze od 1980 roku, specjalizuje się w grze techniką „fingerstyle”, w gatunkach muzycznych takich, jak: blues, jazz, rockabilly, country i latino. Jest autorem książki instruktażowej “Fingerstyle. Warsztaty gitarowe – 50 ćwiczeń na gitarę solo” (wyd. Absonic, 2010) uzupełnionej o płytę CD z ćwiczeniami.

IMG_1628

 

Nagrał dwie autorskie płyty: instrumentalną, solową „Świat na zewnątrz” (wyd. Absonic, 2011) i bluesową „Live Won’t Give A Break” (wyd. Flower Records, 2014), ze swoim trio – Fingerstyle Bob & The Blues Society. Aktywny i koncertujący gitarzysta, występuje na festiwalach np. „Rawa Blues Festival”, “Suwałki Blues Festival”, „Jesień z Bluesem”. Prowadzi warsztaty gitarowe m.in. na „Przystanku Woodstock”.

IMG_1811

IMG_1542